sobota, 21 czerwca 2014

Szczepienia przed wyjazdem

Na wstępie zaznaczę, że nie jestem lekarzem a wpis będzie odnosił się do sytuacji widzianej z mojej perspektywy.
Bardzo często jestem pytana o temat szczepień przed wyjazdem do Azji.

Podróżowaliśmy na własną rękę do Tajlandii, Kambodży, Indonezji, Singapuru i Malezji nie mając żadnych szczepień, jednak stwierdziliśmy, że jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli to najbliższe lata także będziemy wiązać z podróżowaniem więc może warto się zaszczepić.

Muszę też przyznać, że żyłam w przeświadczeniu, że szczepienia, które wszyscy otrzymywaliśmy w dzieciństwie ,,są ważne" całe życie. Okazuje się, że jednak nie i działają około 10 lat w zależności od wieku układu immunologicznego. Nawet jeśli ktoś nie rusza się poza terytorium Polski w teorii warto mieć aktualne szczepienia. W praktyce mało kto tego przestrzega i poza przyjęciem obowiązkowych szczepień w dzieciństwie o tym temacie zapomina. Dlatego też jeśli poważniej się skaleczymy i wylądujemy z raną u lekarza bądźmy pewni, że zaserwuje nam szczepionkę przeciwtężcową (koleżanka oparzyła się patelnią smażąc naleśniki i jest w trakcie przyjmowania 3 dawek szczepionek przeciwtężcowych)

Wracając do kwestii szczepień - każdy kraj określa szczepienia zalecane które warto mieć gdy wjeżdża się na jego terytorium. Inna sprawa ma się w przypadku szczepień obowiązkowych, które musimy przejść i okazać dokument potwierdzający ich przyjęcie jeżeli chcemy wjechać na terytorium tego kraju (przykładowo w Arabii Saudyjskiej obowiązkowa jest szczepionka przeciwko zakażeniu meningokokowemu, a w wielu krajach afrykańskich obowiązkowe jest szczepienie na żółtą febrę, w innych krajach znajdujących się także w Afryce będzie tylko zalecane).

Poniżej link do tabeli przestawiającej zalecane i obowiązkowe szczepienia przed wyjazdem do różnych krajów świata:

http://wssewroclaw.pis.gov.pl/plikijednostki/wssewroclaw/userfiles/file/Szczepienia%20obowi%C4%85zkowe%20i%20zalecane%20dla%20podr%C3%B3%C5%BCuj%C4%85cych%20VI%202013.pdf

przed wyjazdami często zdarzało mi się korzystać także ze strony Wojskowego Instytutu Medycznego na której znaleźć można informacje o szczepieniach, terenach malarycznych i innych potencjalnych zagrożeniach:

http://www.medycynatropikalna.pl/

Przejdźmy do samych szczepień. Nie są to rzeczy tanie, ale będę opisywać koszty krok po kroku i postaram się porównać je z kilkoma innymi placówkami.

My trafiliśmy do Certyfikowanego Ośrodka Medycyny Podróży we Wrocławiu w którym znajduje się Międzynarodowy Punkt Szczepień (adres www TUTAJ (KLIK) )

Zaczyna się od uiszczenia opłaty 120zł/os. za konsultację z lekarzem. W recepcji otrzymujemy do wypełnienia tabelę z pytaniami o to czy:
 • jesteśmy uczuleni na białko jaja kurzego
 • jesteśmy uczuleni na drożdże
 • jesteśmy w ciąży
 • chorujemy na przewlekłą chorobę i nastąpił jej nawrót
 • w ciągu ostatnich dwóch tygodni braliśmy antybiotyki 
Następnie jesteśmy kierowani do gabinetu lekarskiego (my jako małżeństwo nie mające przed sobą żadnych tajemnic mogliśmy wejść razem :P ). Lekarz przeprowadza wywiad do jakiego kraju się wybieramy (w naszym przypadku chodziło bardziej o szczepienia ogólne więc podaliśmy zbiorczy termin w postaci Azji Południowo-Wschodniej) oraz zadaje kilka pytań o stan zdrowia. Następnie określa szczepienia zalecane do danego kraju.

Ostateczną decyzję o wyborze szczepień podejmujemy my i wydaje mi się że przed taką decyzją warto wcześniej zapoznać się chociażby z wklejonymi przeze mnie wyżej linkami i trochę poczytać, ponieważ miałam trochę wrażenie że właściwie najlepiej zaszczepić się na wszystko, a Azja=Indie. 


Cennik wyglądał mniej więcej tak: 
(niestety nie udało mi się spamiętać wszystkiego)
 • WZW A 185zł
 • WZW A i B (skojarzona) 190 zł
 • dur brzuszny 220 zł
 • wścieklizna 160 zł 
 • japońskie zapalenie mózgu - około 360zł
 • błonica, tężec, krztusiec - występuje w różnych konfiguracjach (błonica+tężec+krztusiec, błonica+tężec polio, a w najbardziej skojarzonej wersji mamy błonicę+tężec+ krztusiec+polio w jednym zastrzyku) 
 • polio 90zł
Ceny podane są za jedną dawkę. (czasem trzeba przyjąć ich np. 3 a kolejną po roku) Koszt jest więc spory.

Dla porównania cen wrzucam linki do cenników innych przychodni: TUTAJ (KLIK) , TUTAJ (KLIK) oraz TUTAJ (KLIK) (cennik do pobrania w formacie doc.)


Po wybraniu szczepień ustala się rodzaje szczepionek i ich harmonogram (mogą być podawane w różnych wariantach - przykładowo 0 - 7 - 28 + dawka przypominająca po roku).

Dlatego jeśli ktoś zastanawia się nad szczepieniami przed wyjazdem warto, aby zrobił to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby miał zdążył przyjąć wszystkie dawki 

Następnie lekarz bada nas (osłuchiwanie, zaglądanie do paszczy, badania palpacyjne brzucha) i kwalifikuje do szczepienia. Po badaniu idziemy do pokoju zabiegowego i przyjmujemy pierwsze dawki szczepionek (liczone jako dzień 0 - a potem kolejne za tydzień (7) i za 28 dni, czyli wspomniany wariant 0-7-28+kolejna za rok)

Wystawia się nam także dokument w postaci Międzynarodowej Książeczki Szczepień w której wyszczególnione są wszystkie przyjęte przez nas szczepienia, dawki i nazwy szczepionek, a także po jakim czasie należałoby przyjąć dawkę przypominającą.


A po pierwszym dniu szczepień wygląda się mniej więcej tak :D


Panie pielęgniarki były bardzo miłe i muszę przyznać, że bardzo delikatne, bo pomimo że nie lubię zastrzyków (a kto lubi? :> ) nie bolało aż tak bardzo :-)
Kolejne szczepienia za tydzień...

2 komentarze:

 1. Zastanawiałam się kiedyś jak to jest z tymi szczepieniami... Szkoda, że są takie drogie! Wiadomo, o zdrowie trzeba dbać i lepiej pomyśleć o wszystkim wcześniej, ale jednak serce boli jak trzeba wydać tyle kasy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są masakrycznie drogie :/ :/ :/ a gdybyśmy mieli się szczepić >na wszystko< to już w ogóle by nam zabrakło pieniędzy na jakikolwiek wyjazd :>

   Usuń